«Роман Іваничук – майстер історичного роману»
(90 років від дня народження Р. І. Іваничука – українського
 письменника, громадського діяча, одного з організаторів Товариства
української мови ім. Т. Шевченка)


ivanuchykЯ завжди цікавився історією. Взагалі, така моя натура –

любив читати історичні романи, повісті, книжки

Чайковського, Кащенка. У дитинстві навіть пробував

осмислити Грушевського.

/Р. І. Іваничук/


    Роман Іваничук – визначна постать сучасного українського літературного олімпу. Впродовж майже півстоліття творчої діяльності письменника вийшло близько шістдесяти книг, читаючи які можна мандрувати часом і простором, відкриваючи для себе незвідані сторінки української історії.

   Заглиблення в історичне минуле свого народу, спільні події й герої, символічні образи, провідні ідеї, а найголовніша – ідея любові до рідної землі й народу як смислу існування людини об’єднують усі романи Романа Іваничука в один цикл, в один великий роман про рідну історію. Людина в його творах духовно пов’язана з тим часом, в якому вона живе, пронизана його плином, і він зумовлює її поведінку і її мету. Саме через випробування в досягненні цієї мети людина й розкривається в творах Романа Іваничука    Він прожив довго – 87 років, і написав багато: новел, повістей: «Місто», «Сьоме небо», «На перевалі», «Зупинись, подорожній!»… Але найбільшу популярність Роман Іваничук здобув, як історичний романіст. Його романи «Мальви», «Черлене вино», «Манускрипт з вулиці Руської», «Вода з каменю», «Четвертий вимір», «Шрами на скалі», «Журавлиний крик», «Бо війна війною», «Орда» – це різні часи, різні географічні терени, різні жанрові підвиди історичного роману, це любов до рідної землі й народу як смислу існування людини. Відтак, якщо об'єднати усі романи Романа Іваничука в один цикл, то вийде один великий роман про історію України, в який автор вклав свою душу.    
    Народився 27 травня 1929 року на Гуцульщині у селі Трач Косівського району Івано-Франківської області. Освіту здобув у Коломийській гімназії. Цей період, як і саму гімназію, він згодом з любов`ю описав в автобіографічному творі «Благослови, душе моя, Господа...» (1993 р.). Саме тут, на мальовничій Коломийщині, ще змалку запричастився з чистих джерел літературного слова Івана Франка, Лесі Українки, Юліана Опільського, Гната Хоткевича. В самих надрах гуцульського простолюду зростав талант майбутнього письменника, що виховувався в атмосфері новелістичної школи В. Стефаника, яким захоплювався батько письменника – сільський учитель і його літературний наставник.
     Вищу освіту здобував у Львівському державному університеті ім. І. Франка на факультеті української філології, який закінчив у 1957 р. Літературний дебют відбувся у студенському альманасі університету, де опублікував свою першу новелу «Скиба землі», яку схвально зустріли читачі та критики. Уже цим він заявив про себе як непересічний майстер слова.
    Молодого письменника захоплювало громадське життя, праця викладача української мови і літератури, і звичайно, творчість, яка знову принесла успіх.
    Перша збірка малої прози «Прут несе кригу» (1958 р.) привернула увагу читачів.
    З 1963 р. впродовж трьох десятиліть письменник працює у редакції журналу «Жовтень», який згодом було переіменовано на «Дзвін», завідує  відділом прози.
    Р. Іваничук пройшов дуже нелегку школу життя. Він великою мірою належить до письменників-шістдесятників, які змінили духовну атмосферу в Україні. Саме в той час він заглиблює свій погляд в часи давноминулі, як пристрасний сучасник, мислитель і патріот свого народу, який у своїй творчості охопив майже всі найважливіші періоди історії України. Його дивом оминули репресії 60-х років. Письменник звертається до історичної прози, яка швидко принесла йому заслужене визнання. З-під його пера з`явився роман „Мальви” (1968 р.), один із найвідоміших романів раннього періоду творчості, який приніс письменникові величезний успіх у читачів. Михайло Косів, який називав автора своїм „хрещеним батьком”, згадував: „Написати «Мальви» в той час було все одно, що причепити тризуб на лацкан піджака”. Спочатку Р. Іваничук назвав свій роман «Яничари», але така назва могла викликати підозру цензури, бо натякала на національний аспект, тому з "маскувальною" метою автор замінив її на «Мальви».
    У тому ж році письменник написав ще один роман «Журавлиний крик», опублікувати який тоді було неможливо. До читачів цей твір йшов майже двадцять років.
    А далі були ще чотирнадцять історичних романів, серед яких «Черлене вино», (1976 р.), «Вода з каменю» (1982 р.), «Шрами на скалі»(1986 р.), «Бо війна війною» (1991 р.), «Орда» (1992 р.), «Ренегат», «Євангеліє від Томи» (1993 р.). Високохудожні твори митця високо поціновані. За роман «Манускрипт з вулиці Руської» йому було присуджено премію ім. А. В. Головка  ( 1978 р.), згодом за романи «Вода з каменю» та «Четвертий вимір» удостоєнний Державної премії ім. Т. Г. Шевченка (1985 р.). Ці твори вражають значними маштабами охоплення історичних подій, глибоким проникненням в тогочасну епоху.
    У червні 1988 року Роман Іваничук очолив львівську філію Товариства рідної мови. Навесні 1990-го – обраний народним депутатом, брав участь у підготовці і проголошенні Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року і Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року
    Його творчість також відзначена літературною премією Міжнародної фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів. Критики стверджують, що ця премія є українською Нобелівською нагородою.    
    16 січня 2009 р. Указом Президента України за самовіддане служіння Україні, значний особистий внесок у духовне відродження української держави, плідну літературну і громадську діяльність письменнику присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави.


Інформаційно-бібліографічний відділ
Бібліографічний огляд літератури

 

1

   Іваничук Р. І.  Твори : в 3 т. Т. 1. Черлене вино ; Манускрипт з вулиці Руської ; Мальви : романи / Р. І. Іваничук. – Київ : Дніпро, 1988. – 616 с.

 

    До першого тому творів відомого українського письменника, лауреата Державної премії імені Т Г Шевченка Романа Іваничука ввійшли історичні романи «Черлене вино»,«Манускрипт з вулиці Руської», «Мальви», в яких висвітлена тема патріотизму та людської гідності Долі своїх героїв автор осмислює на тлі широких історичних подій, де глибоко простежуються соціальні, політичні та психологічні риси доби.

 

    Іваничук Р. І.  Твори : в 3 т. Т. 2. Вода з каменю; Четвертий вимір ; Шрами на скалі : романи / Р. І. Іваничук. – Київ : Дніпро, 1988. – 694 с.

 

    До другого тому ввійшли романи «Вода з каменю», «Четвертий вимір», «Шрами на скалі», які розповідають про життя видатних синів українського народу – Маркіяна Шашкевича, Миколи Гулака, Івана Франка – енциклопедично-освічених, високоінтелектуальних, всебічно-обдарованих, пристрасних борців. Романи «Вода з каменю» та «Четвертий вимір» відзначені Державною премією імені Т. Г. Шевченка.

 

    Іваничук Р. І.  Твори : в 3 т. Т. 3. Місто : повісті; новели / Р. І. Іваничук. – Київ : Дніпро, 1988. – 461 с.

 

    До третього тому ввійшли три повісті циклу «Місто» – «Сьоме небо», «Місто», «На перевалі» – та новели 1956–1978 рр., в яких автор змальовує життя людей західних областей України, розкриває особливості їх характерів та побуту.

2

   Іваничук Р. І.  Вогненні стовпи : романний триптих / Р. І. Іваничук. – Львів : Літопис, 2002. – 432 с.

 

    Ця книга – перший художній твір у незалежній Україні про героїчну історію Української повстанської армії. Події твору розгортаються на Прикарпатті, де в горнилі військових дій ворожих армій народжується нова ґенерація українців, здатних захистити свою честь, родину й рідну землю. Вогненні стовпи – світла данина пам’яті тим, хто віддав життя за незалежність України, воюючи в лавах УПА. Це розповідь про нашу справжню історію, про нашу українськість, про те, на чому тримається Дух нашої нації. Кілька поколінь в Україні виросло без правдивої інформації про УПА. Маємо щасливу нагоду заповнити цю прогалину в історії і нашій свідомості.

3

   Іваничук Р. І.  Журавлиний крик : історичний роман / Роман Іваничук ; ред. В. Т. Звенигородський. – Львів : Каменяр, 1989. – 375 с.


    Роман написаний у формі хроніки другої половини XVIII століття. Він охоплює історичні події на Україні, в Росії і в Західній Європі: селянську війну під проводом Омеляна Пугачова, російсько-турецькі війни за участю запорізьких козаків, Коліївщину, зруйнування царизмом Запорізької Січі та ув’язнення у Соловецькому монастирі останнього кошового отамана Петра Калнишевського. Головний герой роману – філософ і борець за соціальну справедливість Павло Любимський – уже відомий читачеві з історичного роману «Вода з каменю».

4

   Іваничук Р. І.  Орда : історичний роман / Р. І. Іваничук ; редкол.: М. К. Дмитренко, Д. М. Єсипенко, Р. П. Іванченко [та ін.]. – Київ : Український центр духовної культури, 1994. – 191 с.


    Роман Іваничук твором „Орда“ доводить, що нам не треба повертатися в неволю, а треба вірити „в щасливу зорю України“. Його роман – це колаж історії й сучасності, а якщо точніше: довершене втілення сучасності в формулу історичну: минуле, теперішнє і майбутнє. Письменник вміє творити образи лаконічні, але яскраві, сугестивні, які сприяють виникненню багатьох асоціацій, народжують паралелі з нашою дійсністю. Химерний роман дозволив Іваничукові у неповні 200 сторінок тексту вмістити великі обшири України.

5

   Іваничук Р.  Торговиця : роман / Роман Іваничук. – Київ : Ярославів Вал, 2012. – 275 с.

 

    У новій книзі Романа Іваничука розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності.
    Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору – українці, що одружувалися чи "водилися" з поляками або з євреями.
    Книга просякнута коломийською колоритністю, цікава та оптимістична.     Автор зобразив "живі" діалоги, правдиві ситуації, що дає змогу читачам дізнатися, "як то воно було тоді жити"...

6

   Іваничук Р. І.  Через перевал : химерний роман / Р. І. Іваничук. – Львів : Літопис, 2004. – 190 с.


    У пошуках відповіді на одвічну і тому вже тривіяльну загадку про сенс буття Майстер – головний персонаж і, мабуть, друге Я автора – натрапляє на речі зовсім не тривіяльні. Він почувається присутнім у дні нинішньому, коли на переломі тисячоліть та самої історії України ламаються всі усталені поняття, душі вибухають вогнем, моральні закони трансформуються й позитивного знаку набуває щось дотепер традиційно негативне. Майстер присутній також і в минулому часі, в період Хмельниччини й Дорошенка.
   Читач упізнає під личиною літературних персонажів багатьох своїх сучасників – митарів і фарисеїв, героїв і лицемірів, а також побачить Жінку, образ якої на диво незмінно мандрує просторами Іваничукових творів.

7

   Іваничук Р. І.  Черлене вино : романи / Р. І. Іваничук. Львів : Каменяр, 1979. – 349 с.


   Історичні романи Р. Іваничука «Черлене вино» і «Манускрипт з вулиці Руської» об’єднані між собою хронологічною послідовністю та антиклерикальним спрямуванням. Роман «Черлене вино» відтворює сторінку боротьби за останню твердиню Галицько-Волинського князівства – Олеський замок – у першій половині XV століття. Через образи сміливого ратоборця Івашка Рогатинського, скомороха Арсена, гончаря Микити автор змальовує запеклу боротьбу підневільного люду проти польсько-католицького мракобісся. Ця тема є чільною і в романі «Манускрипт з вулиці Руської», події якого розгортаються у Львові на зламі XVI–XVII століть.

8

   Іваничук Р. І.  Яничари : історичний роман / Р. І. Іваничук. – Львів : Каменяр, 1992. – 188 с.


    У романі «Яничари», за який автор зазнав тяжких переслідувань показані катастрофічні наслідки зречення свого народу і батьківщини як для окремої людини, так і для всієї нації. Події роману розгортаються на тлі відродження української державності під проводом Богдана Хмельницького, а також містять непересічний матеріал з тогочасної історії Криму і Туреччини.
    У 60-х роках твір вийшов у світ під назвою «Мальви». Нині автор повертає романові його первісну назву – «Яничари».

9

   Ільницький М. М.  Людина в історії : сучасний український історичний роман / М. М. Ільницький. – Київ : Дніпро, 1989. – 356 с.


    Людина в історії, в далекому минулому і в епохи, ближчі до нас, як свідок великих звершень і як їх учасник – тема цієї книжки, присвяченої сучасному українському історичному роману. У центрі уваги дослідника – твори П. Загребельного, Р. Іваничука, Л. Костенко, Р. Федоріва, Р. Іванчепко, Вал. Шевчука та інших письменників, доробок яких становить нову художню якість історичної прози 70–80-х років, засвідчує розвиток кращих традицій і новаторство у розробці жанру. Видання зацікавить літературознавців, студентів філологів, учителів – широке коло читачів.

10

   Слабошпицький М. Ф.  Роман Іваничук : літературно-критичний нарис / Михайло Слабошпицький. – Київ : Радянський письменник, 1989. – 206 с.

 

    Книга відомого літературного критика – перша помітна літературно-критична праця про одного із лідерів сучасного історичного роману, лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Романа Іваничука.
    У виданні розглядаються ранні твори митця, романи «Край битого шляху», «Тополина заметіль», «Черлене вино», «Манускрипт з вулиці Руської», «Четвертий вимір» та інші. Критик веде мову про своєрідність ідейно-художнього світу письменника.

 

Підготувала Н. В. Галіцька
травень 2019 р., 10 джерел

Add comment


Security code
Refresh

Міністерство освіти і науки України

ResourceТNPU

Online resource TNPU

Scientometry

We are on social networks