4

«Універсальна мова - музика»
(до Міжнародного дня музики)

  У перший день жовтня відзначають Міжнародний день музики.  Це свято було призначене на 1 жовтня рішенням ЮНЕСКО з ініціативи композитора Дмитра Шостаковича.
  Можливо, дата для святкування цього дня була обрана невипадково, оскільки осінь є улюбленою порою року багатьох видатних художників, музикантів та письменників. Осінь — красива і різноманітна, як сама музика.

10“Музика - єдина всесвітня мова,
її не треба перекладати,
на ній душа говорить з душею.”
Бертольд Ауербах

   Музика одна з прекрасних естетичних цінностей людства. Вона сприяє гармонізації нашого загального світовідчування, виступає інструментом самовираження і натхнення, служить джерелом непередаваних відчуттів і емоцій.
   З музикою людство знайоме з давніх часів. У печерах Африки збереглися наскельні малюнки давно зниклих племен. На малюнках зображені люди з музичними інструментами. Ми вже не почуємо ніколи тієї музики, але колись вона прикрашала життя людей, примушувала їх радіти або засмучуватися.
   Міжнародний день музики, звичайно ж, відзначають на концертах і музичних фестивалях. Це свято сьогодні святкують в усьому світі, оскільки для музики немає ні національних, ні релігійних перешкод. Традиційно на подібних заходах, організованих на честь Міжнародного дня музики, звучать безсмертні твори класиків світової музики. Вчені вважають, що людина завжди жила з музикою. Звучання тих мелодій, які вони відтворювали, нам не дано почути ніколи, але сучасна музика також здатна порадувати своїх шанувальників різноманітним соковитим звучанням, яке володіє величезною емоційною силою.
   В епоху високих технологій музика супроводжує нас повсюди. Багато людей вже цілеспрямовано використовує спокійну інструментальну музику для медитацій, щоб абстрагуватися від питань буднів. Інші захоплено шукають мелодії для своїх дітей, щоб з дитинства їх оточувала красива музика. Вмикаючи Інтернет, ми часто чуємо фонову музику на сайтах. Та що казати, навіть улюблені фільми важко уявити без музичного супроводження!
Музика володіє величезною силою. На світі знайдеться мало людей, байдужих до музики. Багато композиторів намагалися виразити через неї стан своєї душі. Їх великі імена завжди з вдячністю виголошуватимуть нащадки. Музика не старіє, вона житиме стільки, скільки існуватиме людина.
   Щорічно, цей Всесвітній день, День прекрасного і дивовижного світу музичного мистецтва відзначається проведенням чудових концертів та концертних програм за участю кращих художніх колективів, музикантів та артистів. Повсюдно звучать безцінні твори і шедеври, що стали надбанням світової музичної культури. Музика ніколи не старіє, вона дозволяє нам доторкнутися не тільки до часів їх авторів, але і заглянути в наше майбутнє, відчути автентичність цього моменту. З Міжнародним днем музики!

Бібліографічний огляд літератури


  Історія української музики : в 6 т. / АН УРСР. Ін-т мист-ва, фолькл. та етногр. ім. М. Т. Рильського; редкол.: Т. П. Булат, О. С. Олійник, А. К. Терещенко. – К. : Наукова думка.

  У шеститомнику приділено увагу музичному мистецтву другої половини 19 ст., аналізу оперної, вокально-симфонічної, хорової, камерно-вокальної, інструментальної творчості.  


  Шреєр-Ткаченко, О. Я. Історія української музики. Ч. 1. Розвиток української музичної культури від найдавніших часів до середини XIX століття / О. Я. Шреєр-Ткаченко. – К. : Муз. Україна, 1980. – 200 с.

  У книзі досліджено історію музичного мистецтва українського народу. Розглянуто питання російсько-українських історико-культурних взаємин дожовтневої доби, висвітлено зв’язок вітчизняної музики з прогресивними мистецькими явищами Західної та Східної Європи.


  Грінченко, М. Історія української музики / М. Грінченко. – 2-ге вид. – Нью-Йорк : Вид-во Укр. Муз. ін-ту, 1961. – 192 с.

  У книзі відтворено образ розвитку українського музичного мистецтва від найраніших часів до початку 20-тих років ХХ ст.
Подано повну картину музичного життя українського народу.


  Кияновська, Л. О. Українська музична культура : навчально-методичний посібник / Л. О. Кияновська. – 2-ге вид. перероб. і доп. – Тернопіль : СМП "Астон", 2000. – 184 с.

  Особливу увагу в посібнику приділено взаємозв’язкам музичної культури з вітчизняною літературою, а також обґрунтовано історичні етапи розвитку, особливості національної ментальності в становленні професійної композиторської школи.


  Іваницький, А. І.  Українська музична фольклористика : методологія і методика: навчальний посібник / А. І. Іваницький. – К. : Заповіт, 1997. – 392 с.

  У посібнику розглянуто походження мистецтва та еволюцію музики, історію фольклористики, її основні школи та напрями, а також принципи аналізу народної пісні, документування народної музики.


  Іваницький, А. І. Українська народна музична творчість : навчальний посібник / А. І. Іваницький. – 2-ге вид. допрац. – К. : Муз. Україна, 1999. – 222 с.

  У книзі докладно висвітлено історію розвитку українського музичного фольклору.
  Усі жанри розглянуто у послідовності: зародження, зміст, місце в житті народу, музичні особливості.
  Підсумовано досягнення музичної фольклористики за століття її розвитку.


  Живі сторінки української музики : статті, дослідження, публікації / упоряд. Л.·Б.·Архімович, Т. В. Шеффер. – К.·: Наук. думка, 1965. – 199 с.

  Збірник присвячено актуальним проблемам історії і теорії української музики і фольклористики. Висвітлено життя і діяльність видатних музикантів минулого, розкрито мало відомі, але надзвичайні цікаві явища з історії музичної культури України, творчих взаємозв’язків української музики з музичною культурою інших народів.

  Українська музична спадщина : статті, матеріали, документи. Вип. 1 / заг. ред. М. М. Гордійчука. – К. : Музична Україна, 1989. – 152 с.

  До книги увійшли документи про перші українські нотолінійні рукописи та київську колекцію партесних творів, розвідки з історії українського клавірного мистецтва ХVІ – ХVІІ ст. та викладання музики у Кременецькому ліцеї.

Огляд підготувала Любка І. М.

Add comment


Security code
Refresh

ResourceТNPU

Ministry of Education and Science of Ukraine

Online resource TNPU

Разумков центр

Scientometry

Partners

We are on social networks